



















| Colour Group | Orange |
|---|---|
| Product Range | Floor Cleaners |
| Width | 19.83 cm |
| Height | 115.8 cm |
| Product Dimensions | 115.8cm x 19.83cm x 26.65cm |
| Cleaning Area | 100 m? |
| Colour | Copper |
| Manufacturer | Dyson |
| Key Feature 1 | Self-propelled glide ? Makes cleaning less tiring |
| Key Feature 3 | Eight hydration points ? Ensures thorough floor coverage |
| Key Feature 2 | Cleans wet and dry mess ? Saves time and effort |
| GTIN | 5025155139240 |
| Colour | Gold |
| Model Number | PENCILWASH |
| Key Feature 4 | LED screen with modes ? Provides easy operation control |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Floorcare |
| Noise Level | 74 dB |
| Package Contents | Wand charging dock, clip-on Drip tray, Wet roller head. |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Water Tank Capacity | 0.34 L |
| Shipping Height | 14.7 cm |
| Shipping Weight | 3.8 kg |
| Shipping Width | 26.5 cm |
| Shipping Depth | 74.6 cm |
| Cordless | Yes |
| Depth | 26.65 cm |
| Additional Information | Product Weight: 2.076 (without dock). 2.756 (machine + dock) |
| Maximum Battery Recharge Time | 3.5 |
| Maximum Battery Run Time | 30 min |
| Features | Self-propelled glide ? Makes cleaning less tiring, Cleans wet and dry mess ? Saves time and effort, Eight hydration points ? Ensures thorough floor coverage, LED screen with modes ? Provides easy operation control |
Dyson PENCILWASH 637218-01 wet floor cleaner Copper
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

