



























Key Features
Radial Root Cyclone+trade; technology
18 cyclones generate forces of 79,000 g to fling dust into the bin without clogging the filter, so there is no loss of suction.
Advanced whole-machine filtration
Dyson’s fully-sealed, six-layer filtration system traps 99.99% of particles as small as 0.3 microns.5
Intelligently reports in real time
Monitors system performance 8,000 times a second, the reports in real time on the LCD screen.
Key Features
Hygienic bin emptying
The bin’s 'point and shoot’ mechanism wipes the silicone collar down the chemically-etched shroud in a single action, driving out dust hygienically.
Drop-in docking
The Dyson Outsize Absolute vacuum drops into the wall-mounted dock to charge, ready to grab and go.
Additional Click-in battery
Remove and replace. Click-in batteries can be charged on or off the machine.
Powerful cleaning on floors and carpets
An integrated digital motor spins the 25% wider brush bar1 up to 60 times a second.
Intelligently reports in real time
Monitors system performance 8,000 times a second, then reports on the LCD screen.
Tools
1Compared to Dyson V15 Detect vacuum 2Run time based on consecutive use of two separate battery packs. 3Suction tested to EN 60312-1 CL 5.8 + CL5.9 at the hose/wand, in Boost mode. 4Laser engineered for hard floors. Effectiveness of laser influenced by ambient light conditions, debris type and surface. 5Tested to ASTM F1977-04, tested in boost mode. All other modes achieve 99.97%
The Dyson Guarantee
- Free Dyson parts and labour
Replacement parts or repairs if something goes wrong during your guarantee period.
- Help from Dyson experts
Freephone and live chat. The right advice for your machine, from real Dyson people.
- Hassle-free replacement
If we can't repair your machine, we'll replace it while it's under guarantee.Fast
| Product Dimensions | 127.6cm x 32cm x 29.8cm |
|---|---|
| Colour | Red |
| Manufacturer | Dyson |
| Key Feature 1 | Bagless, 4.5 Hour charge time |
| Key Feature 3 | 3 x Power Levels |
| Key Feature 2 | 120 Minute Run Time |
| GTIN | 5025155057353 |
| Colour | Red |
| Model Number | OUTSIZEABSOLUTE |
| Product Category Group | SDA |
| Number of Power Levels | 3 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 3.56 kg |
| Shipping Height | 93 cm |
| Shipping Width | 20 cm |
| Shipping Depth | 20 cm |
| Depth | 29.8 cm |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 127.6 cm |
| Features | Bagless, 4.5 Hour Charge Time, 120 Minute Run Time, 3 x Power Levels |
Dyson OUTSIZEABSOLUTE Outsize Absolute Cordless Vacuum Cleaner - 120 Minutes Run Time
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

