



















Key Features:
- 360-degree sealed HEPA filter captures 99.97% of particles as small as 0.3 microns
- Jet Focus Control feature allows you to select focused mode for long-range powerful airflow or diffused mode for wide projection
- Air Multiplier technology amplifies surrounding air, providing a steady stream of purified air
- Monitors and purifies the air in real time, automatically adjusting airflow and purification settings
- Certified asthma and allergy friendly by the Asthma and Allergy Foundation of America
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Air Purifiers |
| Width | 20.5 cm |
| Height | 76.5 cm |
| Product Dimensions | 76.5cm x 20.5cm x 13.1cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Dyson |
| Key Feature 1 | All Year Purifier - Clean air in every season |
| Key Feature 3 | MyDyson App - Smart control at your fingertips |
| Key Feature 2 | Captures 99.9% - For a healthier home air |
| GTIN | 5025155099919 |
| Colour | White |
| Model Number | HP11 |
| Key Feature 4 | 290L Airflow - Powerful smooth air projection |
| Product Category Group | SDA |
| Particle Size | 0.1 microns |
| Noise Level | 63 dB |
| Weight | 5.29 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 82.3 cm |
| Shipping Weight | 7.18 kg |
| Shipping Width | 28 cm |
| Shipping Depth | 28 cm |
| Depth | 13.1 cm |
| Additional Information | Remote, Max working area: 81m?, cord length: 1.8m |
| Features | All Year Purifier - Clean air in every season, Captures 99.9% - For a healthier home air, MyDyson App - Smart control at your fingertips, 290L Airflow - Powerful smooth air projection |
| Filter Type | 965432-01 - Combi Glass Filter Retail |
Dyson HP11 Hot & Cool Purifier - White Model Features
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

