







allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture"
allowfullscreen>

Purifies, heats and cools.
Automatically removes 99.95% of allergens and pollutants as small as 0.1 microns from the air.¹

More than meets the eye. Heats and cools you. The Dyson Pure Hot+Cool™ purifier captures pollutants you can't see.

Purifies all year round. Purifying fan or heater when you need it.

Purified air, wherever you are in the room
Some purifiers have poor projection, so you can only purify the area around them. Smooth oscillation, coupled with
long-range projection, means that Dyson Pure Hot+Cool™ purifiers circulate purified air.

Jet focus control
With two powerful airflow modes. Long-range personal heating or fast, even room heating. Airflow where you want it, at
the press of a button.

Air Multiplier™ technology
The impeller draws in air from all angles, passing it through the filter before accelerating it into the annular loop.
In heating mode, self-regulating ceramic plates heat the air, before a powerful stream of smooth, uninterrupted,
purified airflow is projected.

360° Glass HEPA filter
The Dyson 360° Glass HEPA filter removes 99.95% of particles as small as 0.1 microns - that's roughly 100 times smaller
than a human hair.1
Key Features

Triple function
Purifies year-round. Heats with thermostatic control in colder weather and cools in warmer weather.

Remote control
Curved and magnetised to store neatly on the machine.

Safe and easy to clean
No fast-spinning blades, or awkward grilles.
alt="Smooth oscillation">Smooth oscillation
Projects and circulates purified air across the room.
In The Box

Dyson Pure Hot+Cool Link™ air purifier (White/Silver)

Remote control
Replacement parts or repairs if something goes wrong during your guarantee period. Freephone and live chat. The right advice for your machine, from real Dyson people. If we can't repair your machine, we'll replace it while it's under guarantee.
1 Tested to EN1822. Particles as small as 0.1 microns.The Dyson Guarantee
Fast
| Brand Name | Dyson |
| Manufacturer Part Number | HP00 |
| Product Line | Air Purifier |
| Colour | White |
| Number of speeds | 10 |
| Particle Size | 0.1 microns |
| Particle Removal Efficiency | 99.95% |
| Purification Technology | Purifies, Heats & Cools |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | Additional Information | - Removes 99.95% of particles as small as PM 0.1- Circulates with Air Multiplier™ technology- Captures gases and pollutants- Oscillates up to 70 degrees- Magne63dBA noise level |
| Height | 63.2cm |
| Width | 15.4cm |
| Depth | 11.2cm |
| Product Dimensions | 63.2cm x 15.4cm x 11.2cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Dyson |
| Key Feature 1 | 220-240V Power |
| Key Feature 3 | 1.8 Metre Cord length |
| Key Feature 2 | 10 Speed Settings, Remote Control |
| GTIN | 5025155075548 |
| Model Number | HP00 |
| Product Category Group | SDA |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 3.94 kg |
| Shipping Height | 69.4 cm |
| Shipping Width | 26.4 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 26.1 cm |
| Speed Settings | 10 |
| Cord Length (m) | 1.8 |
| Depth | 11.2 cm |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 63.2 cm |
| Features | 220-240V Power, 10 Speed Settings, Remote Control, 1.8 Metre Cord length |
| Dyson | purifier hot+cool |
Dyson HP00 Heating + Cooling Pure Hot + Cool Air Purifier - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

