





















| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | Floor Cleaners |
| Width | 27.3 cm |
| Height | 114.3 cm |
| Product Dimensions | 114.3cm x 27.3cm x 28cm |
| Dirty Water Container Capacity | 0.52 L |
| Colour | Gold/Blue |
| Manufacturer | Dyson |
| Key Feature 1 | Microfibre roller ? Ensures streak-free floors |
| Key Feature 3 | 45 minutes runtime ? Cleans without interruptions |
| Key Feature 2 | Anti-tangle technology ? Removes hair effortlessly |
| GTIN | 5025155126042 |
| Colour | Gold |
| Model Number | CLEANWASHHYG |
| Key Feature 4 | Consistent suction ? Maintains powerful cleaning |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Noise Level | 78 dB |
| Number of Power Levels | 4 |
| Weight | 5.55 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Water Tank Capacity | 0.75 L |
| Shipping Height | 22.8 cm |
| Shipping Weight | 7.25 kg |
| Shipping Width | 29.2 cm |
| Shipping Depth | 76.5 cm |
| Cordless | Yes |
| Depth | 28 cm |
| Additional Information | Self-clean cycle with new Hot-air drying dock. The lightest in-hand wet and dry cleaner. Suitable for all hard floor types. Four power modes for different tasks. |
| Maximum Battery Recharge Time | 4.5hrs |
| Maximum Battery Run Time | 45 min |
| Features | Microfibre roller ? Ensures streak-free floors, Anti-tangle technology ? Removes hair effortlessly, 45 minutes runtime ? Cleans without interruptions, Consistent suction ? Maintains powerful cleaning |
Dyson CLEANWASHHYG Cordless Vacuum 45 Min Runtime
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

