





















The Dyson CARBOAT Handheld Vacuum in Grey is a powerful and versatile cleaning tool designed specifically for use in cars and boats. With a run time of up to 50 minutes, this vacuum allows for thorough cleaning without the need for constant recharging.
Key features of the Dyson CARBOAT Handheld Vacuum include:
- Powerful suction for efficient cleaning
- Cordless design for easy maneuverability
- Includes multiple attachments for versatile cleaning options
- Hygienic bin emptying system for easy disposal of dirt and debris
- Designed specifically for use in cars and boats
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Hand Held Vacuum Cleaners |
| Width | 13.1 cm |
| Height | 20.6 cm |
| Product Dimensions | 20.6cm x 13.1cm x 33.1cm |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Dyson |
| Key Feature 1 | Powerful Suction |
| Key Feature 2 | Three tools for every surface |
| GTIN | 5025155118702 |
| Colour | Purple |
| Model Number | CARBOAT |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Package Contents | Dyson Car + Boat handheld Vacuum, Crevice Tool, Combination Tool, Mini motorhead, Charger |
| Number of Power Levels | 3 |
| Weight | 1.9 kg |
| Warranty Information | registration, https://www.dyson.co.uk/register |
| Shipping Height | 22.5 cm |
| Shipping Weight | 3.4 kg |
| Shipping Width | 18 cm |
| Shipping Depth | 43.8 cm |
| Cordless | Yes |
| Cyclonic Technology | Yes |
| Depth | 33.1 cm |
| Additional Information | Deep cleans fabric (Mini motorised tool removes ground-in dirt and hair), Easily cleans hard-to-reach places (Crevice tool for cleaning narrow, hard-to-reach places), On-the-go versatility (Combination tool for simple switching between tasks) |
| Accessories | Combination Tool, Cervice Tool, Soft Dusting Brush , Fabric & Mattress Tool, charger" |
| Maximum Battery Recharge Time | 5 hours |
| Maximum Battery Run Time | 50 min |
| Features | Powerful Suction, Three tools for every surface, |
| Dust Capacity | 0.54 L |
| Filter Type | F1977 99.99% up to 0.3 microns |
| Floor Type | All floor types |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | Up to 55 |
| Weight (kg) | 1.9 |
Dyson CARBOAT Handheld Vacuum - 50 Minutes Run Time - Grey
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

