



















The Dyson AM12 Cool CF1 Cooling Fan in White/Silver is a sleek and powerful cooling solution for any room in your home. With its bladeless design and Air Multiplier technology, this fan provides a consistent and powerful stream of cool air without the noise and buffeting of traditional fans.
Key Features:
- Bladeless design for smooth airflow
- Air Multiplier technology for powerful cooling
- 10 airflow settings to customize your comfort level
- Oscillation feature to distribute air throughout the room
- Remote control for easy adjustments from anywhere in the room
- Energy-efficient operation
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Fans |
| Width | 35.5 cm |
| Height | 55 cm |
| Product Dimensions | 55cm x 35.5cm x 14.7cm |
| Colour | White/Silver |
| Manufacturer | Dyson |
| Key Feature 1 | Fast cooling: 370 litres airflow per second |
| Key Feature 3 | Sleep mode |
| Key Feature 2 | Quiet, even at full power |
| GTIN | 5025155111727 |
| Colour | White |
| Model Number | AM12 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Cooling Fan |
| Number of Fan Speeds | 10 |
| Weight | 1.8 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered at https://www.appliancesupport.co.uk/creda/register |
| Shipping Height | 17.2 cm |
| Shipping Weight | 3.2 kg |
| Shipping Width | 40.3 cm |
| Shipping Depth | 39 cm |
| Depth | 14.7 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Features | Fast cooling: 370 litres airflow per second, Quiet, even at full power, Sleep mode |
Dyson AM12 Cool CF1 Cooling Fan - White/Silver
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

