














The AM07 cools without the use of any spinning blades, therefore it is far safer than your convential fans, making it much safer for children, and much easier to clean. This bladeless design also looks incredible smart making it the perfect edition to any family or contemporary home.
Dyson's unique Air Multiplier™ technology is revolutionary. It delivers a stead stream of cooling air which is not only more effecient than conventional fans, but also extremely quiet, it's had up to 60% of it's noise reduced compared to other models
Beat the HeatFight the summer heat, being one of the most advanced cooling devices available today. Whilst utilising Dysons's patented technologies, they have created a range that is quiet, more effecient ad more effective than any competetive fan on the market.
This is the perfect addition to keep environment calm and collective, enabling you to sleep in peace, or work without being interrupted.
| Additional Information | - Maximum sound power level: 64 dBa - Maximum velocity: 3m/s - Total Airflow: 500 litres/sec - Total machine weight: 2.85 kg - Base Diameter: 230 mm - Magnetic location - Low centre of gravity - Mixed flow impeller - Air inlet |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Dyson |
| Colour | - White - Silver |
| Cord Length | 1.80 m |
| Depth | 11 cm |
| Fan Diameter | 22.9 cm Blade Span |
| Features | - Oscillating - Timer - Remote - Easy to Clean - LED Display - Tilt Adjustment - Battery Operated - Energy Efficient - Quiet - Sleep Mode - Air Multiplier Technology |
| Height | 100.7 cm |
| Manufacturer | Dyson Direct, Inc |
| Manufacturer Part Number | AM07 |
| Power Consumption | 56 W |
| Product Model | AM07 |
| Product Name | Cool AM07 Floor Fan |
| Product Type | Floor Fan |
| Speed Settings | 10 |
| Weight (Approximate) | 2.90 kg |
| Width | 19 cm |
| Number of Blades | 0 |
| Product Line | Cool |
| Product Dimensions | 100.7cm x 11cm x 19cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Dyson |
| Key Feature 1 | Air Multiplier technology |
| Key Feature 3 | Smooth oscillation |
| Key Feature 2 | No fast spinning blades |
| GTIN | 5025155018187 |
| Colour | White |
| Key Feature 5 | Remote control |
| Model Number | AM07 |
| Key Feature 4 | Easy to clean |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Floor Cooling Fan |
| Power Consumption (Watts) | 56 |
| Timer | Yes |
| Width (cm) | 190 mm |
| Weight | 2.85 kg |
| Sleep Mode | Yes |
| Smart Connect | No |
| Speed Settings | 10 |
| Cord Length (m) | 1.8 |
| Depth | 19 cm |
| Additional Information | Sleep timer, Cord length 1.8 metres , Maximum sound power level: 64 dBa, Maximum velocity: 3m/s, Total Airflow: 500 litres/sec, Base Diameter: 230 mm, Magnetic location, Low centre of gravity, Mixed flow impeller, Air inlet |
| Height (cm) | 100.7 cm |
| Features | Air Multiplier technology, No fast spinning blades, Smooth oscillation, Easy to clean , Remote control |
Dyson AM07 Cooling Fan
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

