

Key features of the Dyson FURNITURECLNKIT Furniture Cleaning Kit include:
-
- Mini Dusting Brush for gentle cleaning of delicate surfaces
- Fabric Tool for removing dirt and hair from upholstery
- Up-Top Adapter for reaching high and overhead areas with ease
| Product Range | Vacuum Cleaner Accessories |
|---|---|
| Width | 26.3 cm |
| Height | 24.2 cm |
| Product Dimensions | 24.2cm x 26.3cm x 38.5cm |
| Manufacturer | Dyson |
| Key Feature 1 | Mini Dusting Brush - Gently lifts fine dust daily |
| Key Feature 3 | Up Top Adapter - Reaches high and tricky areas |
| Key Feature 2 | Fabric Mattress Tool - Cleans upholstery and bedding |
| GTIN | 5025155074497 |
| Model Number | 972204-01 |
| Key Feature 4 | Versatile Dyson Kit - Works with multiple vacuums |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Furniture Cleaning Kit |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Weight | 0.45 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 24.2 cm |
| Shipping Weight | 0.53 kg |
| Shipping Width | 26.3 cm |
| Shipping Depth | 38.5 cm |
| Depth | 38.5 cm |
| Additional Information | Compatible machines: Dyson V7 vacuum, Dyson V8 vacuum, Dyson Cyclone V10 vacuum, Dyson V11 vacuum, Dyson V12 Detect Slim vacuum, Dyson V15 Detect vacuum, Dyson Outsize vacuum, Dyson Digital Slim vacuum |
| Accessories | Mini Soft Dusting Brush, Fabric & Mattress Tool, Up-Top Adapter |
| Features | Mini Dusting Brush - Gently lifts fine dust daily, Fabric Mattress Tool - Cleans upholstery and bedding, Up Top Adapter - Reaches high and tricky areas, Versatile Dyson Kit - Works with multiple vacuums |
| Floor Type | All floor type |
Dyson Furniture Cleaning Kit - Mini Dusting Brush, Fabric Tool & Up-Top Adapter
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

