



















The creda C90RCCCBL 90cm Electric Rangecooker is a stylish and versatile addition to any kitchen. With a triple oven and electric hob, this appliance offers plenty of cooking space and options for preparing meals for your family and guests.
Key features of the product include:
- Triple oven design for maximum cooking capacity
- Electric hob with multiple cooking zones for flexibility
- Sleek black finish for a modern look in your kitchen
- Easy-to-use controls for precise cooking
- Energy-efficient design to help save on electricity costs
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Range Cookers |
| Power Connection Requirements | This cooker must be installed by a qualified engineer in accordance with local regulations. |
| Removable Inner Door Glass | Yes |
| Rangecooker Style | Contemporary |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Width | 90 cm |
| Main Oven Net Capacity | 64 L |
| Energy Consumption (Main Cavity) | 0.78 kWh |
| Energy Consumption (Second Cavity) | 0.99 kWh |
| Height | 89.5 cm |
| Second Oven Net Capacity | 67 L |
| Product Dimensions | 89.5cm x 90cm x 60cm |
| Second Oven Type | Fan |
| Third Oven Type | Grill |
| Energy Consumption (Third Cavity) | 1.4 kWh |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Creda |
| Key Feature 1 | 5-zone ceramic hob |
| Key Feature 3 | Back to black glass |
| Key Feature 2 | True Fan technology |
| GTIN | 8683770124712 |
| Colour | Black |
| Model Number | C90RCCCBL |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Rangecooker |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Oven Accessories | Grill Pan Set |
| Number of Ovens | 3 |
| Timer | Yes |
| Type of Grill/Griddle | Full Width |
| Weight | 74.8 kg |
| Shipping Height | 98.3 cm |
| Shipping Weight | 81.3 kg |
| Shipping Width | 96.5 cm |
| Hob Surface Material | Ceramic |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Control Type | Knob |
| Cooking Element 4 Power | 1.8kW |
| Cooking Element 5 Power | 1.8kW |
| Cooking Element Type | Electric |
| Cooking Element 3 Power | 1.2kW |
| Cooking Element 1 Power | 1.7kW |
| Cooking Element 2 Power | 1.2kW |
| Display Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Interior Light | Yes |
| Levelling Legs | Yes |
| Features | 5-zone ceramic hob, True Fan technology, Back to black glass |
| Energy Efficiency Class | A |
| Fuel Type | Electricity |
| Functions | True Fan / Grill |
| Pan/Drip Tray Included | Yes |
| Timer Type | Programmable |
| Third Oven Net Capacity | 30 L |
| Energy rating | A oven / B oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 32 amp |
Creda C90RCCCBL 90cm Electric Rangecooker with Triple Oven and Electric Hob - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

