

The creda C60DFMRBL 59.8cm Dual Fuel Rangecooker in Black is a sleek and stylish addition to any kitchen. This range cooker features a double oven and gas hob, providing versatility and convenience for all your cooking needs.
- Double oven for flexible cooking options
- Gas hob with multiple burners for efficient cooking
- 59.8cm width fits neatly into most kitchen spaces
- Sleek black design adds a modern touch to your kitchen
- Easy-to-use controls for hassle-free cooking
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Dual Fuel Range Cookers |
| Power Connection Requirements | This cooker must be installed by a qualified engineer in accordance with local regulations. |
| Removable Inner Door Glass | Yes |
| Rangecooker Style | Traditional |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Width | 59.8 cm |
| Main Oven Net Capacity | 64 L |
| Height | 93.6 cm |
| Second Oven Net Capacity | 30 L |
| Product Dimensions | 93.6cm x 59.8cm x 61cm |
| Second Oven Type | Conventional |
| LPG Convertible | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Creda |
| Key Feature 1 | Powerful wok burner |
| Key Feature 3 | Conventional & true fan oven & grill |
| Key Feature 2 | Cast Iron Pan Stands |
| GTIN | 8683770124613 |
| Colour | Black |
| Model Number | C60DFMRBL |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Mini Range Cooker |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Oven Accessories | Grill Pan Set, Wok Adaptor |
| Number of Ovens | 2 |
| Timer | Yes |
| Type of Grill/Griddle | Full Width |
| Weight | 52 kg |
| Wok Burner | Yes |
| Shipping Height | 96.8 cm |
| Shipping Weight | 54 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Hob Surface Material | Cast Iron |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Control Type | Knob |
| Cooking Element 4 Power | 1.7 |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 3 Power | 3.6 |
| Cooking Element 1 Power | 0.95 |
| Cooking Element 2 Power | 1.7 |
| Display Type | LED |
| Depth | 61 cm |
| Additional Information | Grill pan set with no handle, Second Oven Type: Conventional + Grill |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Main Oven Type | Fan |
| Features | Powerful Wok Burner, Cast Iron Pan Stands, Conventional & true fan oven & grill |
| Energy Efficiency Class | A |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Functions | True Fan / Grill |
| Flame Safety Device | Yes |
| Pan/Drip Tray Included | Yes |
| Timer Type | Programmable |
| Cleaning | Enamel interior |
| Energy rating | A |
| Clock | Programmable |
Creda C60DFMRBL 59.8cm Dual Fuel Rangecooker with Double Oven and Gas Hob - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

