







Key features of the CDA SC223BL 59.5cm Electric Single Oven include:
- 65-liter capacity for cooking large meals or baking multiple dishes
- Multiple cooking functions, including conventional cooking, fan-assisted cooking, and grill mode
- Easy-to-use electronic controls and LED display for precise temperature and timer settings
- Double-glazed door with removable inner glass for easy cleaning
- Energy-efficient design to help save on electricity costs
Whether you're baking a cake, roasting a chicken, or grilling vegetables, the CDA SC223BL 59.5cm Electric Single Oven is a versatile and reliable appliance that will help you create delicious meals for your family and friends.
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 59.5 cm |
| Amp Rating | 13 amp connection |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.5cm x 57cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Cda |
| Key Feature 1 | 6 Cooking Functions |
| Key Feature 3 | 65L capacity |
| Key Feature 2 | Touch control programmable timer |
| GTIN | 5055833410224 |
| Colour | Black |
| Model Number | SC223BL |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 65 L |
| Oven Accessories | Air Fry Rack, Grill Pan Set |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 2 |
| Type of Grill/Griddle | Variable |
| Weight | 31.85 kg |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Weight | 36.25 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Control Type | Rotary, Touch |
| Door Material | Glass |
| Depth | 57 cm |
| Additional Information | This oven can operate off a 13amp connection |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Interior Light Type | Halogen |
| Installation Type | Built In |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | 6 cooking functions, Touch control programmable timer, 65L capacity |
| Energy Efficiency Class | A |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 65 to 69 litres |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | Yes |
| Cleaning | Easy clean enamel |
| Energy rating | A |
CDA SC223BL 59.5cm Electric Single Oven - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


