







The CDA HN6112FR 60cm 4 zone Induction hob in Black is a sleek and modern addition to any kitchen. With its four cooking zones and touch controls, this hob offers precise and efficient cooking capabilities.
- 4 cooking zones for versatile cooking options
- Touch controls for easy operation
- Induction technology for fast and efficient cooking
- Timer function for added convenience
- Safety features including child lock and residual heat indicators
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Width | 59.2 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 4.9 cm |
| Amp Rating | 13 amp and above |
| Product Dimensions | 4.9cm x 59.2cm x 52.2cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Cda |
| Key Feature 1 | 14 power levels |
| Key Feature 3 | Configurable power setting |
| Key Feature 2 | 3 precision cook programmes |
| GTIN | 5055833407941 |
| Colour | Black |
| Model Number | HN6112FR |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Number of Power Levels | 14 |
| Weight | 7.65 kg |
| Shipping Height | 12.5 cm |
| Shipping Weight | 8.95 kg |
| Shipping Width | 70 cm |
| Shipping Depth | 61.5 cm |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | Rear right: 210mm, 2kW or 3kW with booster |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | Front right: 160mm, 1.4kW or 2.1kW with booster |
| Cooking Element 1 Power | Front left: 210mm, 2kW or 3kW with booster |
| Cooking Element 2 Power | Rear Left: 160mm, 1.4kW or 2.1kW with booster |
| Depth | 52.2 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | Needs Hard Wiring By An Electrician |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | 14 power levels, 3 precision cook programmes, Configurable power setting |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Front |
CDA HN6112FR 60cm 4 zone Induction hob - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
