

| Product Dimensions | 185cm x 59.5cm x 57.5cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Cda |
| Key Feature 1 | Holds up to 117 bottles |
| Key Feature 3 | Reversible Door |
| Key Feature 2 | 14 slide-out shelves |
| GTIN | 5055833405527 |
| Colour | Black |
| Model Number | FWC881BL |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Wine Cooler |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 41 dB |
| Net Total Capacity | 338 L |
| Open Door Warning | Yes |
| Number of Shelves | 14 |
| Weight | 89.7 kg |
| Shipping Height | 192 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Shelf Type | Wooden Slide Out Shelves |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Display Type | Electronic |
| Depth | 57.5 cm |
| Additional Information | Height adjustable feet, Temperature memory function, UV-protective smoked toughened glass door, Energy saving mode, 117 x 75cl Bordeaux Bottles |
| Climate Class | ST |
| Bottle Storage Capacity | 117 |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 185 cm |
| Energy Consumption | 160 kWh |
| Features | Holds up to 117 bottles, 14 slide-out shelves, Reversible door |
CDA FWC881BL Full Height Wine Cooler - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

