

















| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 61.5cm |
|---|---|
| Colour | Stainless steel with anti-fingerprint finish |
| Manufacturer | Cda |
| Key Feature 1 | Holds up to 45 bottles |
| Key Feature 3 | Temperature alarm |
| Key Feature 2 | UV-protected toughened glass door |
| GTIN | 5055833404698 |
| Colour | Silver |
| Model Number | FWC604SS |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Wine Cooler |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Net Total Capacity | 125 L |
| Optimum Ambient Temperature Range | 18 - 38°C |
| Number of Shelves | 5 |
| Weight | 41.55 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 45.3 kg |
| Shipping Width | 63 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Shelf Type | Wooden Slide Out Shelves |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Display Type | LED |
| Depth | 61.5 cm |
| Additional Information | Temperature range 5 - 20°C, Touch controls, Individual temperature zone control, Door features: Glass -- UV protection - Alarm |
| Climate Class | ST |
| Bottle Storage Capacity | 45 |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | Holds up to 45 bottles, UV-protected toughened glass door, Temperature alarm |
CDA FWC604SS Undercounter Wine Cooler - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


