







| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
|---|---|
| Width | 54 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 177 cm |
| Product Dimensions | 177cm x 54cm x 54.5cm |
| Manufacturer | Cda |
| Key Feature 1 | 50/50 Frost Free - Keeps food fresh longer |
| Key Feature 3 | Salad Crisper - Maintains optimal humidity |
| Key Feature 2 | LED Touch Panel - Effortless temperature control |
| GTIN | 5055833407521 |
| Model Number | CRI851 |
| Key Feature 4 | Chromed Wine Rack - Organises bottles neatly |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 41 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 84 L |
| Net Refrigerator Capacity | 144 L |
| Net Total Capacity | 229 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 50.5 kg |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance within 60 days of purchase at https://www.cda.co.uk/warranty/serial-numbers/ the warranty will be extended to a lifetime parts warranty (capped at 15 years) and 2 years labour |
| Shipping Height | 183.4 cm |
| Shipping Weight | 54 kg |
| Shipping Width | 58.4 cm |
| Shipping Depth | 57.7 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 9 hr |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Additional Information | Holiday Mode, Eco Function, Flame retardant metal back |
| Climate Class | N-T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Integrated |
| Hinge type | Sliding Hinge |
| Features | 50/50 Frost Free - Keeps food fresh longer, LED Touch Panel - Effortless temperature control, Salad Crisper - Maintains optimal humidity, Chromed Wine Rack - Organises bottles neatly |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 3.9 kg |
CDA CRI851 Integrated 50/50 Frost Free Fridge Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

