







| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
|---|---|
| Width | 54 cm |
| Height | 177 cm |
| Product Dimensions | 177cm x 54cm x 54.5cm |
| Manufacturer | Cda |
| Key Feature 1 | Mechanical control system ? Ensures simple, reliable use |
| Key Feature 3 | Adjustable Glass Shelves ? Customise storage space easily |
| Key Feature 2 | Reversible door design ? Fits perfectly in any kitchen layout |
| GTIN | 5055833407491 |
| Model Number | CRI771 |
| Key Feature 4 | Ceiling LED light ? Illuminates contents for effortless access |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 70 L |
| Net Refrigerator Capacity | 181 L |
| Net Total Capacity | 251 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 49.5 kg |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance within 60 days of purchase at https://www.cda.co.uk/warranty/serial-numbers/ the warranty will be extended to a lifetime parts warranty (capped at 15 years) and 2 years labour |
| Shipping Height | 185.4 cm |
| Shipping Weight | 53 kg |
| Shipping Width | 58.4 cm |
| Shipping Depth | 57.7 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 12.5 hr |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Depth | 54.5 cm |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | N-ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Integrated |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Mechanical control system ? Ensures simple, reliable use, Reversible door design ? Fits perfectly in any kitchen layout, Adjustable glass shelves ? Customise storage space easily, Ceiling LED light ? Illuminates contents for effortless access |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 3.3 kg |
CDA CRI771 Fridge Freezer 70/30 Integrated Model
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

