





| Product Range | Integrated Slimline Dishwashers |
|---|---|
| Width | 44.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 82 cm |
| Product Dimensions | 82cm x 44.8cm x 55cm |
| Manufacturer | Cda |
| Key Feature 1 | Super active drying ? Ensures perfectly dry dishes |
| Key Feature 3 | Acoustic signal indicates when wash finishes |
| Key Feature 2 | LED info dot projects cycle progress clearly |
| GTIN | 5055833407224 |
| Model Number | CDI4121 |
| Key Feature 4 | Compact 45cm width ? Fits tight kitchen spaces |
| Programmes | Eco 50?°C, Intensive 65?°C, Hygiene Pro 70?°C, 50 minutes 65?°C, 30 minutes 40?°C, Prewash |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 47 dB |
| Place Setting Capacity | 10 |
| Water Consumption | 9 L |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance within 60 days of purchase at https://www.cda.co.uk/warranty/serial-numbers/ the warranty will be extended to a lifetime parts warranty (capped at 15 years) and 2 years labour |
| Wash Efficiency | A |
| Shipping Height | 86.1 cm |
| Shipping Width | 49.4 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Dry Efficiency | A |
| Installation Type | Integrated |
| Features | Super active drying ? Ensures perfectly dry dishes, LED info dot projects cycle progress clearly, Acoustic signal indicates when wash finishes, Compact 45cm width ? Fits tight kitchen spaces |
| Energy Efficiency Class | E |
| Half Load Supported | Yes |
CDA CDI4121 45cm Integrated Slimline Dishwasher 10PS
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

