



| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Ceramic Hobs |
| Width | 58 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 5 cm |
| Amp Rating | 32 Amp |
| Product Dimensions | 5cm x 58cm x 51cm |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | CATA |
| Key Feature 1 | Nine power settings - for versatile cooking |
| Key Feature 3 | Residual heat indicator - for added safety |
| Key Feature 2 | Touch controls - for effortless adjustments |
| GTIN | 8422248613965 |
| Colour | Black |
| Model Number | UBTCC60F |
| Key Feature 4 | Sleek black finish - enhances kitchen aesthetic |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Hob |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 9 |
| Warranty Information | registration requiredregister warranty within 30 days of purchase: https://yourappliancecover.co.uk/cata |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | 1200W |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Cooking Element 3 Power | 1800W |
| Cooking Element 1 Power | 1800W |
| Cooking Element 2 Power | 1200W |
| Depth | 51 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | Double pole switched fused spur |
| Certifications & Standards | CE/EMS, LVD, EMC, EMF, EuP, WEEE, RoHs compliance |
| Child Lock | Yes |
| Features | Nine power settings - for versatile cooking, Touch controls - for effortless adjustments, Residual heat indicator - for added safety, Sleek black finish - enhances kitchen aesthetic |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Front |
Cata UBTCC60F 58cm Ceramic Hob - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

