









| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 65 cm |
| Amp Rating | 13 amp |
| Product Dimensions | 65cm x 59.5cm x 57cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | CATA |
| Key Feature 1 | 67L Capacity ? Offers ample space for diverse cooking needs |
| Key Feature 3 | White LED Touch Programmer ? Enables easy and precise operation |
| Key Feature 2 | True Fan with Grill ? Provides consistent heat for uniform dishes |
| GTIN | 8422248612166 |
| Colour | Silver |
| Model Number | SWING60SS |
| Key Feature 4 | Side Opening Reversible Door ? Adaptable for versatile kitchen setups |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Oven |
| Removable Door | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 67 L |
| Oven Accessories | Deep Tray, Trivet |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Weight | 28.7 kg |
| Warranty Information | registration requiredregister warranty within 30 days of purchase: https://yourappliancecover.co.uk/cata |
| Shipping Height | 65 cm |
| Shipping Width | 67 cm |
| Control Type | Rotary |
| Door Material | Glass |
| Door Style | Side Opening |
| Depth | 57 cm |
| Additional Information | Cable no plug |
| Certifications & Standards | CE/EMS, LVD, EMC, EMF, EuP, WEEE, RoHs compliance |
| Installation Type | Built In |
| Input Voltage | 220 v |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class | A |
| Door Type | Side opening |
| Main Oven capacity (Litres) | 65 to 69 litres |
| Main oven function | Multifunction |
| Cleaning | Easy clean enamel |
| Energy rating | A |
Cata SWING60SS 59.5cm Built-In Electric Single Oven
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

