





| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
|---|---|
| Width | 54 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 177 cm |
| Product Dimensions | 177cm x 54cm x 54.5cm |
| Manufacturer | CATA |
| Key Feature 1 | Frost Free Tech ? Ensures hassle-free maintenance |
| Key Feature 3 | Adjustable Glass Shelves ? Customise storage space easily |
| Key Feature 2 | Energy-Efficient LED Light ? Highlights contents clearly |
| GTIN | 5055862341230 |
| Colour | White |
| Model Number | FFBIFF7030E |
| Key Feature 4 | Compact 54cm Width ? Fits seamlessly in small kitchens |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 41 dB |
| Net Freezer Capacity | 75 L |
| Net Refrigerator Capacity | 181 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Warranty Information | registration requiredregister warranty within 30 days of purchase: https://yourappliancecover.co.uk/cata |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 8 hr |
| Split | 70/30 |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Additional Information | Fridge: 3 x adjustable shelves & 1 x fixed glass shelf, 2 x freezer drawers plus fold down top compartment |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Certifications & Standards | CE, EMC, FCD, REACH, ROHS, CB |
| Climate Class | T/ST/N |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Hinge type | Sliding Hinge |
| Features | Frost Free Tech ? Ensures hassle-free maintenance, Energy-Efficient LED Light ? Highlights contents clearly, Adjustable Glass Shelves ? Customise storage space easily, Compact 54cm Width ? Fits seamlessly in small kitchens |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 3.3 kg |
Cata FFBIFF7030E 54cm Built-In Frost Free Fridge Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

