

| Product Range | Under Counter Larder Fridges |
|---|---|
| Width | 59.5 cm |
| Height | 81.8 cm |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.5cm x 54.8cm |
| Manufacturer | CATA |
| Key Feature 1 | 136 litre capacity ? Ample space for fresh groceries |
| Key Feature 3 | Bright LED lighting ? Easy visibility inside fridge |
| Key Feature 2 | Mechanical rotary controls ? Simple temperature adjustment |
| GTIN | 5055862341186 |
| Colour | White |
| Model Number | FBUF60E |
| Key Feature 4 | Flexible shelving ? Customisable storage for all items |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 134 L |
| No. Refrigerator Shelves | 2 |
| Net Total Capacity | 134 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 2 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 27 kg |
| Warranty Information | registration requiredregister warranty within 30 days of purchase: https://yourappliancecover.co.uk/cata |
| Shipping Height | 88.3 cm |
| Shipping Weight | 31 kg |
| Shipping Width | 65.9 cm |
| Shipping Depth | 58.6 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Defrost Type | Static |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Certifications & Standards | CE, EMC, FCD, REACH, ROHS, CB |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | SN |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Built-Under |
| Features | 136 litre capacity ? Ample space for fresh groceries, Mechanical rotary controls ? Simple temperature adjustment, Bright LED lighting ? Easy visibility inside fridge, Flexible shelving ? Customisable storage for all items |
| Energy Efficiency Class | E |
| With Icebox | No |
| Integrated type | Under counter |
| Hinge type | Fixed door on door |
| Defrost type | Auto defrost |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Total Litre capacity (Net) | 131-150 |
Culina FBUF60E Built Under Larder Fridge 136L White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


