











| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 65 cm |
| Amp Rating | 13 amp |
| Product Dimensions | 65cm x 59.5cm x 54.5cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | CATA |
| Key Feature 1 | 54L Capacity ? Spacious for versatile cooking |
| Key Feature 3 | Stainless Steel Panel ? Adds a modern kitchen look |
| Key Feature 2 | True Fan with Grill ? Ensures even heat distribution |
| GTIN | 8422248617499 |
| Colour | Silver |
| Model Number | CUL57PGSS.2 |
| Key Feature 4 | Slim 530mm Depth ? Fits compact kitchen spaces |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Oven |
| Removable Door | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 54 L |
| Oven Accessories | Deep Tray, Trivet |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Weight | 27 kg |
| Warranty Information | registration requiredregister warranty within 30 days of purchase: https://yourappliancecover.co.uk/cata |
| Shipping Height | 65 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Control Type | Rotary |
| Door Material | Glass |
| Depth | 54.5 cm |
| Additional Information | Cable with UK plug |
| Certifications & Standards | CE/EMS, LVD, EMC, EMF, EuP, WEEE, RoHs compliance |
| Installation Type | Built In |
| Input Voltage | 220 v |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | 54L Capacity ? Spacious for versatile cooking, True Fan with Grill ? Ensures even heat distribution, Stainless Steel Panel ? Adds a modern kitchen look, Slim 530mm Depth ? Fits compact kitchen spaces |
| Energy Efficiency Class | A |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 55 to 59 litres |
| Main oven function | Multifunction |
| Cleaning | Easy clean enamel |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | 13A connection with Plug |
Cata CUL57PGSS.2 59.5cm Built In Electric Single Oven
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


