



| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 65 cm |
| Amp Rating | 13 amp |
| Product Dimensions | 65cm x 59.5cm x 54.5cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | CATA |
| Key Feature 1 | 54L Capacity ? Perfect for family-sized meals |
| Key Feature 3 | White LED Touch Control ? Easy and precise operation |
| Key Feature 2 | True Fan With Grill ? Ensures even cooking results |
| GTIN | 8422248616461 |
| Colour | Silver |
| Model Number | CUL57MMSS |
| Key Feature 4 | Slim 530mm Depth ? Fits effortlessly in smaller kitchens |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Oven |
| Removable Door | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 54 L |
| Oven Accessories | Deep Tray, Trivet |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Weight | 27.5 kg |
| Warranty Information | registration requiredregister warranty within 30 days of purchase: https://yourappliancecover.co.uk/cata |
| Shipping Height | 65 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Control Type | Rotary |
| Door Material | Glass |
| Depth | 54.5 cm |
| Additional Information | Cable with UK plug |
| Certifications & Standards | CE/EMS, LVD, EMC, EMF, EuP, WEEE, RoHs compliance |
| Installation Type | Built In |
| Input Voltage | 220 v |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | 54L Capacity ? Perfect for family-sized meals, True Fan With Grill ? Ensures even cooking results, White LED Touch Control ? Easy and precise operation, Slim 530mm Depth ? Fits effortlessly in smaller kitchens |
| Energy Efficiency Class | A |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | Less than 55 litres |
| Main oven function | Fan |
| Smart | No |
| Cleaning | Easy clean enamel |
| Energy rating | A |
Cata CUL57MMSS 59.5cm Built-In Electric Oven Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


