





The Candy CSW 4852DE/1-80 Freestanding Washer Dryer is a versatile and efficient laundry appliance that combines washing and drying functions in one compact unit. With a large capacity and a variety of wash and dry programs, this washer dryer is perfect for busy households looking to save space and time.
Key features include:
- 8 kg wash capacity and 5 kg dry capacity, ideal for medium-sized loads
- Multiple wash programs including cotton, synthetic, wool, and quick wash
- Efficient drying programs such as iron dry, cupboard dry, and extra dry
- Delay start option for convenient scheduling of laundry cycles
- Energy efficient with an A energy rating
- LED display for easy monitoring of cycle progress
- Automatic sensor drying to prevent over-drying and save energy
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 60 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 53cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Candy |
| Key Feature 1 | Kilo detector |
| Key Feature 3 | Start Delay |
| Key Feature 2 | Rapid cycles |
| GTIN | 8059019011738 |
| Colour | White |
| Model Number | CSW 4852DE/1-80 |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Noise Level - Spinning | 79 dB |
| Weight | 64 kg |
| Water Consumption | 44 L |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 66 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 56 cm |
| Spin Speed | 1400 |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Depth | 53 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Additional Information | NFC Connected, Kilo detector, Extra contents via App, Statistics, Smart check-up |
| Certifications & Standards | Woolmark Certified |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Kilo detector, Rapid cycles, Start delay |
| Energy Efficiency Class | E |
| Energy rate for Dryer | E |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Smart App Connected | Yes optional |
| Dry only option | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 5 |
Candy CSW 4852DE/1-80 Freestanding Washer Dryer
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


