







The Candy CSE V9DF-80 Freestanding Tumble Dryer is a high-quality appliance that will make laundry day a breeze. With a large 9kg capacity, this tumble dryer is perfect for families or households with heavy laundry loads. Its freestanding design allows for easy placement in any laundry room or space.
Key features of the Candy CSE V9DF-80 Freestanding Tumble Dryer include:
- Large 9kg capacity, ideal for families or heavy laundry loads
- Freestanding design for easy placement in any laundry room
- Multiple drying programs to suit different fabric types and drying needs
- Energy-efficient performance to help save on energy costs
- Easy-to-use control panel for simple operation
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Vented Tumble Dryers |
| Width | 59.6 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.6cm x 58.5cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Candy |
| Key Feature 1 | NFC connected |
| Key Feature 3 | Delay Start |
| Key Feature 2 | Sensor dry technology |
| GTIN | 8059019034324 |
| Colour | White |
| Model Number | CSE V9DF-80 |
| Programmes | 14 Programmes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Noise Level | 67 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Ventilation | Vented |
| Weight | 29.3 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 30.8 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Depth | 58.5 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Additional Information | High door hole, Kilo detector |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | NFC connected, Sensor dry technology, Delay start |
| Energy Efficiency Class | C |
| Drying Technology | Sensor Dry |
| Drying Capacity | 9 kg |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
Candy CSE V9DF-80 Freestanding Tumble Dryer
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


