

| Colour | White |
|---|---|
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | AutoDry |
| Key Feature 3 | ComfortDisplay |
| Key Feature 2 | Sensitive Drying system |
| GTIN | 4242005208029 |
| Colour | White |
| Model Number | WTN85201GB |
| Programmes | Allergy +, Down, Mixed Load, Shirts 15v, Sportswear, Super Quick 40, Timed programme cold, Timed programme warm, Woollens |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Noise Level | 65 dB |
| Ventilation | Condensor |
| Weight | 41.1 kg |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 87.5 cm |
| Shipping Weight | 42.4 kg |
| Shipping Width | 63 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Control Type | Dial and Button |
| Display Type | LED |
| Depth | 59.9 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Additional Information | 112 L Drum Volume, 15 Min Program, Reload Function, 3 Drying temperatures |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 84.2 cm |
| Features | AutoDry, Sensitive Drying system, ComfortDisplay |
| Energy Efficiency Class | B |
| Filter Cleaning Indicator | No |
| Filter Full Indicator | Yes |
Bosch WTN85201GB Series 4, 7kg Condenser Tumble Dryer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


