











The Bosch WTN83203GB 8kg Condenser Tumble Dryer in White is a high-quality appliance designed to efficiently dry your laundry with ease. With a spacious 8kg capacity, it is perfect for larger households and can handle bulky items such as duvets and blankets. The condenser technology means you can place this dryer anywhere in your home without the need for external ventilation.
Key features of the Bosch WTN83203GB include:
- 8kg capacity - ideal for larger households
- Condenser technology - no external ventilation required
- Energy efficient - A++ energy rating
- Easy-to-use control panel with LED display
- Special programs for different types of fabrics
- Anti-vibration design for quiet operation
- Delay start function for convenience
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Condenser Tumble Dryers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.2 cm |
| Product Dimensions | 84.2cm x 59.8cm x 61.3cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Sensitive drying system |
| Key Feature 3 | Allergy Plus |
| Key Feature 2 | Quick Dry 40 |
| GTIN | 4242005393756 |
| Colour | White |
| Model Number | WTN83203GB |
| Programmes | Sportswear, Mixture, Shirts 15, Allergy Plus/Hygiene, Woollens finish, Time programme cold, Time program warm, Delicates, Super Quick 40. |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 64 dB |
| No. of Programmes | 9 |
| Ventilation | Condensor |
| Weight | 39 kg |
| Warranty Information | automatic (consumer keeps receipt) |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 87.5 cm |
| Shipping Weight | 39.9 kg |
| Shipping Width | 63 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 150 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 83 min |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 61.3 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | Sensitive drying system, Quick Dry 40, Allergy Plus |
| Drying Technology | Condenser |
| Drying Capacity | 8 kg |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Bosch WTN83203GB 8kg Condenser Tumble Dryer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


