









The Bosch WTH85226GB Series 4 WTH85226G 8kg Tumble Dryer in White is a high-quality and efficient appliance that will make laundry day a breeze. With a spacious 8kg capacity, this tumble dryer is perfect for medium to large households.
Key features of the Bosch WTH85226GB Series 4 WTH85226G 8kg Tumble Dryer include:
- Energy efficient with an A++ energy rating
- AutoDry technology ensures clothes are dried to the desired level of dryness
- Quick 40 minute drying cycle for when you're in a hurry
- Sensitive Drying system protects delicate fabrics
- AntiVibration design for quiet operation
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.2 cm |
| Product Dimensions | 84.2cm x 59.8cm x 61.3cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Sensitive Drying System - Gentle on fabrics |
| Key Feature 3 | Super Quick 40 - Quick drying for urgent needs |
| Key Feature 2 | Auto Dry feature - Perfect dryness every time |
| Colour | White |
| Model Number | WTH85226GB |
| Key Feature 4 | Anti Vibration Design - Quieter operation ensured |
| Programmes | Standard programmes: cotton, easy care. Special programmes: Shirts/blouses, Towels, Mixed Load, Super Quick 40 minutes program, Sportswear, Wool Finish, Timed Program Cold, Timed Program Warm |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 62 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Ventilation | Heat pump |
| Weight | 43 kg |
| Warranty Information | registration requiredthe 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 49.4 kg |
| Shipping Width | 62 cm |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Stackable | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 205 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 125 min |
| Control Type | Touch |
| Door Opening Angle | 170° |
| Depth | 61.3 cm |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | Sensitive Drying System - Gentle on fabrics, Auto Dry feature - Perfect dryness every time, Super Quick 40 - Quick drying for urgent needs, Anti Vibration Design - Quieter operation ensured |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Drying Capacity | 8 kg |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Internet(Wi-Fi) capable | No |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Bosch Series 4 WTH85226G 8kg Tumble Dryer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



