

















Introducing the Bosch WTH85225GB 8kg Heat Pump Tumble Dryer in a sleek white finish. This energy-efficient tumble dryer offers a generous 8kg capacity, making it perfect for larger households.
Key Features:
- Heat pump technology for energy efficiency
- 8kg capacity ideal for larger households
- Self-cleaning condenser for easy maintenance
- Sensitive Drying System for gentle drying of clothes
- Anti-vibration design for quiet operation
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.2 cm |
| Product Dimensions | 84.2cm x 59.8cm x 61.3cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | AutoDry technology |
| Key Feature 3 | Anti Crease |
| Key Feature 2 | Quick 40' Programme |
| GTIN | 4242005470532 |
| Colour | White |
| Model Number | WTH85225GB |
| Programmes | Cotton, Easy care, Shirts/blouses, delicates, Towels, Mixed Load, Super Quick 40 minutes program, Sportswear, Wool Finish, Timed Program Cold, Timed Program Warm |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 65 dB |
| No. of Programmes | 9 |
| Weight | 48.5 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 49.5 kg |
| Shipping Width | 63 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 205 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 130 min |
| Control Type | Electronic |
| Door Opening Angle | 170° |
| Depth | 61.3 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Additional Information | Sensitive Drying System. Fabric-friendly drying. The Sensitive Drying System cares for your laundry perfectly by introducing mild, warm air from all sides. This is enhanced by the soft, curved paddles in the drum, which mean your laundry never lies flat, |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | AutoDry technology, Quick 40' Programme, Anti Crease |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Drying Capacity | 8 kg |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Sensor dry | No |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Bosch WTH85225GB 8kg Heat Pump Tumble Dryer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


