







| Product Dimensions | 84.2cm x 59.8cm x 61.3cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | AutoDry technology |
| Key Feature 3 | Easy Clean fluff filter |
| Key Feature 2 | Anti-Vibration design |
| GTIN | 4242005391189 |
| Colour | White |
| Model Number | WTH85223GB |
| Programmes | downs clothes, Mixture, shirts/blouses, Sportswear, Super Quick 40, Time programme cold, Time program warm, towels, Woollens finish |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Noise Level | 65 dB |
| Ventilation | Heat pump |
| Weight | 46.6 kg |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Width | 62 cm |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 205 min |
| Display Type | LED |
| Door Opening Angle | 90°; |
| Depth | 61.3 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 84.2 cm |
| Features | AutoDry technology, Anti-Vibration design, Easy Clean fluff filter |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Internet(Wi-Fi) capable | No |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Bosch WTH85223GB 8kg Heat Pump Tumble Dryer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



