











| Product Dimensions | 84.2cm x 59.8cm x 61.3cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | AutoDry technology |
| Key Feature 3 | Sensitive Drying System |
| Key Feature 2 | Quick Dry 40 |
| GTIN | 4242005393800 |
| Colour | White |
| Model Number | WTH84001GB |
| Programmes | Standard programmes: cotton, easy care, Special programmes: Mixed Load, Towels, Time prog. 30 min. cold, Time prog. 30 min. warm, Sportswear, Down, Super Quick 40, Shirts/blouses |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Noise Level | 65 dB |
| Ventilation | Heat pump |
| Weight | 46.5 kg |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Weight | 47.5 kg |
| Shipping Width | 63 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 226 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 137 min |
| Control Type | Electronic |
| Display Type | LED |
| Depth | 61.3 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Additional Information | Anti-Vibration Design. Quiet and durable. The innovative Anti Vibration side walls are specially designed to provide more stability and reduce vibration. |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 84.2 cm |
| End of Programme Indicator | Buzzer to indicate the end of cycle |
| Features | AutoDry technology, Quick Dry 40, Sensitive Drying System |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Drying Technology | Auto Dry |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Bosch WTH84001GB 8kg Heat Pump Tumble Dryer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


