

| Product Dimensions | 84.2cm x 59.8cm x 59.9cm |
|---|---|
| Colour | Graphite |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Heat Pump technology |
| Key Feature 3 | Hygiene cycle |
| Key Feature 2 | autoDry programme |
| GTIN | 4242005333905 |
| Colour | Graphite |
| Model Number | WQG245R9GB |
| Programmes | Cottons, Cottons eco, Delicates, Down wear, Duvet, Easy care, Hygiene plus, Mixed load, Shirts, Sportswear, Super quick 40, Timed program warm, Towels, Wool finish |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Noise Level | 64 dB |
| Ventilation | Heat pump |
| Weight | 50 kg |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 57.4 kg |
| Shipping Width | 63 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Control Type | Dial and Button |
| Display Type | LED |
| Depth | 59.9 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Additional Information | Countdown Display, Right Hand Door Hinge, End of Cycle Alert, Anti-Crease Technology, Functions: Iron Dry, Cupboard Dry, Reduced Ironing, Low Heat, Start/Reload/Pause, Half Load |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 84.2 cm |
| Features | Heat Pump technology, autoDry programme, Hygiene cycle |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Internet(Wi-Fi) capable | No |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Bosch WQG245R9GB Series 6 9kg Heat Pump Tumble Dryer - Graphite
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



