























| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 84.2 cm |
| Product Dimensions | 84.2cm x 59.8cm x 61.3cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Quick 40? drying. Fast drying within 40 minutes, suitable for a small number of synthetic fibres and thin fabrics. |
| Key Feature 3 | Half load option optimizes the drying settings (load and duration) for small loads |
| Key Feature 2 | Anti Vibration quiet design |
| GTIN | 4242005555895 |
| Colour | White |
| Model Number | WQG24502GB |
| Key Feature 4 | Self-Cleaning Condenser |
| Programmes | Standard programmes: cotton, easy care special programmes: Cotton, bed linens, shirts/blouses, cotton eco, down wear, delicates, towels, hygiene, mixed load, super quick 40 minutes program, sportswear, synthetic, wool finish, timed program warm |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Noise Level | 61 dB |
| Ventilation | Heat pump |
| Weight | 48.2 kg |
| Warranty Information | registration required*the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 54.1 kg |
| Shipping Width | 63 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 3.15 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 2.05 min |
| Control Type | Dial, Touch Control |
| Door Opening Angle | 170° |
| Depth | 61.3 cm |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | Quick 40? drying. Fast drying within 40 minutes, suitable for a small number of synthetic fibres and thin fabrics., Anti Vibration quiet design , Half load option optimizes the drying settings (load and duration) for small loads, Self-Cleaning Condenser |
| Energy Efficiency Class | C |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Drying Capacity | 9 kg |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Internet(Wi-Fi) capable | No |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Bosch, Series 6 WQG24502GB 9kg Heat Pump Tumble Dryer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



