









| Product Dimensions | 84.2cm x 59.8cm x 61.3cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | AutoDry |
| Key Feature 3 | Anti Vibration design |
| Key Feature 2 | Bed Linen programme |
| GTIN | 4242005328727 |
| Colour | White |
| Model Number | WQG233D8GB |
| Programmes | Cottons, easy care, Shirts/blouses, Cotton Eco, Down, Delicates, Towels, Mixed Load, Super Quick 40, Sportswear, Easy-Care, Woollens |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 64 dB |
| Ventilation | Condensor |
| Weight | 56.4 kg |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 57.4 kg |
| Shipping Width | 63 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Stackable | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 165 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 108 min |
| Control Type | Electronic |
| Display Type | LED |
| Door Opening Angle | 90°; |
| Depth | 61.3 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Additional Information | Interior Drum Light |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 84.2 cm |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | AutoDry, Bed Linen programme, Anti Vibration design |
| Energy Efficiency Class | A+++ |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
Bosch WQG233D8GB Series 6 8kg Heat Pump Tumble Dryer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



