























| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 84.8 cm |
| Product Dimensions | 84.8cm x 59.8cm x 59cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Wash & Dry 60 ? Cleans and dries quick |
| Key Feature 3 | Auto Dry ? Prevents over-drying damage |
| Key Feature 2 | Speed Perfect ? Reduces washing time fast |
| GTIN | 4242005372102 |
| Colour | White |
| Model Number | WNG25401GB |
| Key Feature 4 | Iron Assist ? Minimises ironing effort |
| Programmes Washing | Programmes: - Cottons, Delicate/Silk, Easy-Care, Hygiene Care, Prewash, Refresh, Super Quick, Speed Perfect, Stain automatic, Standard cold - 60 degrees, Wool/Handwash, Functions, Drain / Spin, Half load, Mixed Load, Single rinse |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Spinning | 70 dB |
| Weight | 82.4 kg |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Washing Capacity | 10.5 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 83 kg |
| Shipping Width | 67.5 cm |
| Shipping Depth | 71 cm |
| Spin Speed | 1400 |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 59 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Hygiene Care: Hygienic results, even on delicate items, Active Water Plus: uses only the precise amount of water needed for every wash, Reload function allows you to add or remove any forgotten item even after the wash cycle has started. |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Wash & Dry 60 ? Cleans and dries quick, Speed Perfect ? Reduces washing time fast, Auto Dry ? Prevents over-drying damage, Iron Assist ? Minimises ironing effort |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Energy rate for Dryer | D |
| Capacity (Kg) | 10.5 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Dry only option | No |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 6 |
Bosch WNG25401GB Washer Dryer 10.5kg/6kg 1400 Spin
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



