



















| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 84.8 cm |
| Product Dimensions | 84.8cm x 59.8cm x 62.2cm |
| Washing Efficiency Class | A |
| Colour | Graphite |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Hybrid Flex Air ? Delivers energy-saving wash |
| Key Feature 3 | Speed Perfect ? Accelerates wash time by 65 |
| Key Feature 2 | Wash & Dry 45 ? Quickly refreshes small loads |
| GTIN | 4242005349180 |
| Colour | Graphite |
| Model Number | WNC254ARGB |
| Key Feature 4 | Auto Dry ? Detects end of drying cycle automatically |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 45 min |
| Noise Level - Washing | 70 dB |
| Weight | 84.8 kg |
| Washing Performance Class | A |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Washing Capacity | 10.5 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 89 kg |
| Shipping Width | 67.5 cm |
| Shipping Depth | 73.5 cm |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 62.2 cm |
| Depth with Door Open | 65.4 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Programs: Wool / Hand wash, Drain / Spin, Delicate / Silk, Single Rinse, Eco 40-60, Hygiene Care, Sportswear program, Functions:- Drain, Easy Iron, Single Rinse, Drain/Spin, Extra Rinse, Refresh, Prewash, Memory, Stain automatic, Sportwear |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Hybrid Flex Air ? Delivers energy-saving wash, Wash & Dry 45 ? Quickly refreshes small loads, Speed Perfect ? Accelerates wash time by 65, Auto Dry ? Detects end of drying cycle automatically |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Energy rate for Dryer | D |
| Capacity (Kg) | 10.5 |
| Delay timer | No |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Smart App Connected | Yes optional |
| Dry only option | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 6 |
Bosch WNC254ARGB 10.5kg/6kg 1400 Spin Washer Dryer Graphite
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



