

















The all-in-one laundry solution. Washer dryer with i-DOS automatic dosing and A-rated energy Class to save water, detergent and energy when washing. Auto dose, wash and dry at the touch of a button.
Features include:-
Hybrid Flex Air: Highly efficient washing - Energy Class A
Wash & Dry 45: wash and dry small loads efficiently in just 45 minutes.
Speed Perfect: Cuts the cycle time by up to 65%* without compromising on results.
Auto Dry: Automatically senses when your load is dried.
i-DOS: Save water and detergent.
Dimensions (H x W): 84.8 cm x 59.8 cm
Appliance depth: 62.2 cm
Appliance depth incl. door: 65.4 cm
Appliance depth with open door: 114.2 cm
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005348893 |
| Colour | White |
| Model Number | WNC25410GB |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Energy rate for Dryer | D |
| Smart App connected | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Self Cleaning Dispenser | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 10.5 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Smart App Connected | Yes optional |
| Dry only option | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 6 |
Bosch WNC25410GB Series 8 Washer Dryer, 10Kg, 1400 Spin
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



