













The Bosch WNA144V9GB Freestanding Washer Dryer is a versatile and efficient laundry appliance that is perfect for small spaces or households looking to save space. With a 7kg washing capacity and a 4kg drying capacity, this washer dryer can handle a variety of laundry loads with ease.
Key features include:
- Energy efficient with an A energy rating
- 15-minute quick wash cycle for when you're in a hurry
- AutoDry technology that ensures your clothes are dried to the perfect level
- Special programs for delicate fabrics and wool items
- Reload function allows you to add forgotten items mid-cycle
- LED display for easy program selection and monitoring
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.8 cm |
| Product Dimensions | 84.8cm x 59.8cm x 59cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | AutoDry technology |
| Key Feature 3 | EcoSilence Drive |
| Key Feature 2 | Iron Assist |
| GTIN | 4242005342396 |
| Colour | White |
| Model Number | WNA144V9GB |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Drying | 70 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 71.3 kg |
| Water Consumption | 74 L |
| Temperature Control | Yes |
| Spin Speed | 1400 |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Push button |
| Door Opening Angle | 90° |
| Depth | 59 cm |
| Depth with Door Open | 106.3 cm |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | AutoDry technology, Iron Assist, EcoSilence Drive |
| Energy Efficiency Class | E |
| Drying Capacity | 5 kg |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Energy rate for Dryer | E |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Smart App Connected | No |
| Dry only option | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 5 |
Bosch WNA144V9GB 9kg/5kg 1400 Spin Washer Dryer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



