







This Bosch WNA134U8GB Washer Dryer is great for space saving, as you can wash and dry your clothes all in one machine
With a large 8kg wash capacity, and 5kg drying capacity, you will be sure to have the family's laundry ready in no time.
This Bosch washer dryer comes with the following standard programmes for washing: Cottons, Easy-Care, Delicate/Silk programme, Wool/Handwash, alongside, there are five special programmes, designed to best look after your laundry, these include: Super Quick 15, Mixed Load, Drain / Spin, Sportswear, Single Rinse.
Key features of the Bosch WNA134U8GB are:
- SpeedPerfect: perfectly clean in up to 65% less time
- Options washing: Easy iron, Spin speed selection, SpeedPerfect, Start / Pause, Temperature selection, Prewash
- Options drying: Drying aim
- Drying options for most wash programmes
- Autodry function, Timed drying programmes
Order the Bosch WNA134U8GB Washer Dryer today!
| Product Dimensions | 84.4cm x 59.8cm x 59cm |
|---|---|
| energyrating_datasheet | https://media3.bosch-home.com/Documents/eudatasheet/en-GB/WNA134U8GB.pdf |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 9 Programmes Inc: 15 Minute Quick Wash |
| Key Feature 3 | Pause & Add Function |
| Key Feature 2 | EcoSilence Drive |
| GTIN | 4242005250172 |
| energyrating_link | https://media3.bosch-home.com/Documents/energylabel/en-GB/WNA134U8GB.pdf |
| Colour | White |
| Model Number | WNA134U8GB |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time (Full Load) | 15 min |
| Noise Level - Washing | 47 dB |
| Noise Level - Spinning | 70 dB |
| Width (cm) | 59.8cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 71 kg |
| Water Consumption | 41 L |
| Washing Capacity | 8 |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Width | 67.5 cm |
| Shipping Depth | 71 cm |
| Spin Speed | 1400 |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Button |
| Depth | 59 cm |
| Additional Information | Pause & add items function, Steam Function, Variable Temperature settings, |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 84.4 cm |
| Features | 9 Programmes Inc: 15 Minute Quick Wash, EcoSilence Drive, Pause & Add Function |
| Energy Efficiency Class | E |
| Dry Load Capacity | 5 |
| Drying Capacity | 5 kg |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Dry only option | No |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 5 |
Bosch WNA134U8GB 8kg/5kg 1400 Spin Washer Dryer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



