



The Bosch WKD28543GB Built In Washer Dryer is a versatile and efficient appliance that is perfect for small spaces or apartments. With a sleek design and advanced features, this washer dryer will make laundry day a breeze.
Key Features:
- Energy efficient with an A energy rating
- 15 wash programs to choose from for customized cleaning
- SpeedPerfect option for quicker washing cycles
- AutoDry technology ensures clothes are dried to perfection
- Quiet operation with AntiVibration design
- Large capacity of 7kg for washing and 4kg for drying
| Product Range | Integrated Washer Dryers |
|---|---|
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 82 cm |
| Product Dimensions | 82cm x 59.5cm x 58.4cm |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Large capacity |
| Key Feature 3 | Sportswear cycle |
| Key Feature 2 | AutoDry function |
| GTIN | 4242005418374 |
| Colour | White |
| Model Number | WKD28543GB |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Drying | 72 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 82.1 kg |
| Water Consumption | 68 L |
| Temperature Control | Yes |
| Spin Speed | 1355 |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Push button |
| Door Opening Angle | 90° |
| Depth | 58.4 cm |
| Depth with Door Open | 96 cm |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Large capacity, AutoDry function, Sportswear cycle |
| Energy Efficiency Class | E |
| Drying Capacity | 4 kg |
| Energy rate for Dryer | E |
| Capacity (Kg) | 7 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1300 rpm |
| Dry only option | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 4 |
Bosch WKD28543GB Series 6 7kg/4kg 1300 Spin Integrated Washer Dryer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


