







| Product Dimensions | 82cm x 59.5cm x 58.4cm |
|---|---|
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Eight programmes |
| Key Feature 3 | Delay timer |
| Key Feature 2 | Fluff removal cycle |
| GTIN | 4242005222285 |
| Colour | White |
| Model Number | WKD28352GB |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Noise Level - Washing | 52 dB |
| Noise Level - Drying | 56 dB |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 80.7 kg |
| Water Consumption | 92 L |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Weight | 82.6 kg |
| Shipping Width | 63 cm |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Door Opening Angle | 90°; |
| Depth | 58.4 cm |
| Additional Information | Buzzer to indicate the end of cycle |
| Annual Energy Rating(kWh) | 1120 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Integrated |
| Height (cm) | 82 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Eight programmes, Fluff removal cycle, Delay timer |
| Energy Efficiency Class | E |
| Drying Capacity | 4 kg |
| Capacity (Kg) | 7 |
| Delay timer | Yes |
| Dry only option | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 4 |
Bosch WKD28352GB Series 4 Built-In 7kg/4kg Washer Dryer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


