

Key features
EcoSilence Drive™
SpeedPerfect
VarioPerfect™
Reload function
10 Yrs Motor Warranty
Efficient Cleaning
The WIW28301GB has a spin speed of 1400 rpm and a large 8 kg capacity, so you can whizz through your laundry in no time. There are 15 programmes to choose from, so you’ll always have the right one for your load. These include:
Cotton
Delicate Wash
Eco
Daily Wash
Synthetic
Mixed Load
Wool
Bosch has equipped the WIW28301GB with technology to get laundry perfectly clean every time. If you’re in a hurry, use SpeedPerfect to reduce cycle time by up to 65%. Or, for allergy sufferers in the house, you can select AllergyPlus. This special programme removes pollen, animal hair and dust mites at the touch of a button.
Take advantage of the delay function, this lets you postpone the start of a cycle by up to 24 hours. Time the cycle’s finish for when you get home from work or let it run through the night to avoid disturbing your evening.
What’s more, the WIW28301GB comes with a ReLoad feature, which lets you pause the cycle so you can add or remove items for added flexibility.
Additional Features
With an EcoSilence Drive motor, the WIW28301GB is much quieter than conventional motors. Producing just 41 dB of noise, the wash cycle on this machine is quieter than a normal conversation.
Thanks to the LED display and dial controls, using this Bosch washing machine is a breeze. And, the C energy rating makes this model kind on your pocket and the planet.
Height: 81.8 cm
Width: 59.6 cm
Depth: 57.4 cm
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005210664 |
| Colour | White |
| Model Number | WIW28301GB |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Self Cleaning Dispenser | No |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Smart App Connected | No |
Bosch WIW28301GB Integrated 8kg 1400 Spin Washing Machine
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


