





















Introducing the Bosch WGG254ZSGB 10kg 1400 Spin Washing Machine in a sleek Silver Inox finish. This high-capacity washing machine is perfect for large households or busy families, offering a range of advanced features to make laundry day a breeze.
Key Features:
- 10kg drum capacity - ideal for large loads or bulky items
- 1400 spin speed - ensures clothes come out drier, reducing drying time
- Silver Inox finish - modern and stylish design to complement any kitchen
- Multiple wash programs - including quick wash and eco settings for flexibility
- Energy efficient - A+++ rating to save on energy bills
- Delay start timer - set your wash to start at a convenient time
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
|---|---|
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.8cm x 58.8cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | Silver Inox |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | SpeedPerfect |
| Key Feature 3 | AntiStain system |
| Key Feature 2 | Super Quick 15/30 |
| GTIN | 4242005470143 |
| Colour | Silver |
| Model Number | WGG254ZSGB |
| Programmes | Wool/hand wash programme, Cotton, Standard cold - 60 degree, Delicate / Silk, Eco 40-60, start/pause with reload function, Rapid 15 minute Quick wash, drain/spin, stain selection, prewash, vario speed, spin speed reduction, Less ironing, single rinse, mi |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 0.51 W |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Spinning | 74 dB |
| No. of Programmes | 20 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 74.6 kg |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
| Shipping Height | 87.5 cm |
| Shipping Weight | 75.4 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Control Type | Touch |
| Door Opening Angle | 160° |
| Depth | 58.8 cm |
| Depth with Door Open | 104.9 cm |
| Digital Inverter Motor | BLDC motor |
| Additional Information | Continuous start delay |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | SpeedPerfect, Super Quick 15/30, AntiStain system |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 10 |
| Delay timer | Yes |
Bosch WGG254ZSGB 10kg 1400 Spin Washing Machine - Silver Inox
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



