





















Introducing the Bosch WGG254F1GB 10kg 1400 Spin Washing Machine in a sleek white finish. This high-capacity washing machine is perfect for large households or those who have bulky items to wash.
Key features of the Bosch WGG254F1GB include:
- 10kg drum capacity - ideal for large loads or bulky items
- 1400 spin speed - ensures clothes come out drier, cutting down on drying time
- Energy efficient - with an A+++ energy rating, this washing machine is environmentally friendly and cost-effective to run
- Multiple wash programs - choose from a variety of settings to suit different types of fabrics and soil levels
- Quick wash option - perfect for when you need to wash clothes in a hurry
- Delay start function - allows you to set the washing machine to start at a time that is convenient for you
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.8cm x 58.8cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | i-DOS Automatic dosing |
| Key Feature 3 | AntiStain |
| Key Feature 2 | Super Quick 15/30 |
| GTIN | 4242005526475 |
| Colour | White |
| Model Number | WGG254F1GB |
| Key Feature 4 | IronAssist, |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 0.51 W |
| Noise Level - Spinning | 74 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 73.7 kg |
| Warranty Information | registration required*the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
| Shipping Height | 84.5 cm |
| Shipping Weight | 76.9 kg |
| Shipping Width | 59.8 cm |
| Shipping Depth | 58.8 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Door Opening Angle | 160° |
| Depth | 58.8 cm |
| Depth with Door Open | 104.9 cm |
| Digital Inverter Motor | BLDC motor with warranty |
| Additional Information | i-DOS Automatic dosing ? Save on detergent, Super Quick 15/30 ? Fast wash, save time, Extra spacious drum ? Fewer loads, save time, AntiStain option ? Remove stains first time, IronAssist ? Fewer wrinkles, less ironing |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | i-DOS Automatic dosing, Super Quick 15/30, AntiStain, IronAssist |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 10 |
| Delay timer | Yes |
Bosch WGG254F1GB 10kg 1400 Spin Washing Machine - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



