





































The Bosch WGG244ZCGB washing machine is a high-capacity, high-performance appliance that will make laundry day a breeze. With a 9kg drum capacity and a powerful 1400 spin speed, this machine can handle large loads of laundry quickly and efficiently. The graphite finish adds a sleek and modern touch to any laundry room.
Key features of the Bosch WGG244ZCGB washing machine include:
- 9kg drum capacity - perfect for large households or big loads of laundry
- 1400 spin speed - helps to reduce drying time and energy consumption
- Graphite finish - adds a stylish touch to your laundry room
- Multiple wash programs - including quick wash, delicates, and eco-friendly options
- Energy efficient - A+++ energy rating helps to save money on utility bills
- Anti-vibration design - reduces noise and movement during the wash cycle
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.8cm x 59cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | Graphite |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | SpeedPerfect |
| Key Feature 3 | AntiStain |
| Key Feature 2 | Super Quick 15/30 |
| GTIN | 4242005456536 |
| Colour | Grey |
| Model Number | WGG244ZCGB |
| Programmes | Wool/hand wash programme, Cotton, Standard cold - 60 degree, Delicate / Silk, Eco 40-60, start/pause with reload function, Rapid 15 minute Quick wash, drain/spin, stain selection, prewash, vario speed, spin speed reduction, Less ironing, single rinse, mi |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 0.49 W |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Spinning | 71 dB |
| No. of Programmes | 21 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 68.6 kg |
| Warranty Information | the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 73.5 kg |
| Shipping Width | 65.3 cm |
| Shipping Depth | 69.2 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Touch |
| Depth | 59 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | BLDC motor |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | No |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | No |
| Features | SpeedPerfect, Super Quick 15/30, AntiStain |
| Steam | Yes |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Bosch WGG244ZCGB 9kg 1400 Spin Washing Machine - Graphite
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



