





















Introducing the Bosch WGE03408GB 8kg 1400 Spin Washing Machine in a sleek white finish. This washing machine offers a generous 8kg capacity, perfect for medium to large households.
Key features of the Bosch WGE03408GB include:
- 1400 spin speed for efficient drying
- EcoSilence Drive motor for quiet operation
- ActiveWater Plus technology for water efficiency
- 15-minute quick wash option for when you're in a hurry
- Reload function to add any forgotten items mid-cycle
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.8cm x 58.8cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | SpeedPerfect |
| Key Feature 3 | ActiveWater |
| Key Feature 2 | Super Quick 15/30 |
| GTIN | 4242005440597 |
| Colour | White |
| Model Number | WGE03408GB |
| Programmes | Wool/hand wash programme, Cotton, Standard cold - 60 degree, Delicate / Silk, Eco 40-60, start/pause with reload function, Rapid 15 minute Quick wash, Drain/Spin, Ready, vario speed, Spin speed reduction, single rinse, mixed load |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 0.46 W |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Spinning | 71 dB |
| No. of Programmes | 14 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 68.8 kg |
| Warranty Information | automatic (consumer keeps receipt) |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 47 L |
| Shipping Height | 86 cm |
| Shipping Weight | 68.1 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Touch Control |
| Depth | 58.8 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Ferrite-BLDC motor |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | No |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | SpeedPerfect, Super Quick 15/30, ActiveWater |
| Steam | No |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Self Cleaning Dispenser | No |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Bosch WGE03408GB 8kg 1400 Spin Washing Machine - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


