





























| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washing Machines |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.8cm x 64.8cm |
| Smart App Control | Compatible App: Home Connect app |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Speed Perfect ? Cuts cycle time by 65% |
| Key Feature 3 | AntiStain Function ? Removes tough stains effectively |
| Key Feature 2 | Eco Silence Drive ? Ensures quiet and efficient wash |
| GTIN | 4242005492732 |
| Colour | White |
| Model Number | WGB256A2GB |
| Key Feature 4 | HomeConnect Enabled ? Receive wash updates instantly |
| Programmes | Standard programmes: cottons, easy care, delicates, wool hand wash, Iron Assist: Steam programme that reduces wrinkles on dry clothes, Special programmes: Automatic, Drain / Spin, Mixed Load, Sportswear, Single Rinse, Super Quick 15/30, Hygiene |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 82.6 kg |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 48 L |
| Shipping Height | 87.5 cm |
| Shipping Weight | 83.6 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Depth | 64.8 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Speed Perfect ? Cuts cycle time by 65%, Eco Silence Drive ? Ensures quiet and efficient wash, AntiStain Function ? Removes tough stains effectively, HomeConnect Enabled ? Receive wash updates instantly |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Smart App connected | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 10 |
| Delay timer | Yes |
Bosch WGB256A2GB 10kg 1400 Spin WiFi Washing Machine
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



