















Key features of the Bosch WGB256A1GB Freestanding Washing Machine include:
- 8kg capacity: Perfect for large households or bulky items like comforters and blankets.
- 1400rpm spin speed: Helps to reduce drying time by extracting more water from your clothes.
- 15 wash programs: Offers a variety of options to suit different types of laundry, including quick wash and delicate cycles.
- Energy efficient: This washing machine has an A+++ energy rating, helping you save money on your utility bills.
- Reload function: Allows you to add forgotten items to the wash cycle even after it has started.
- Delay start: Set the washing machine to start at a time that is convenient for you, perfect for busy households.
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.8cm x 59cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | SpeedPerfect |
| Key Feature 3 | Iroon Assist |
| Key Feature 2 | i-DOS with Detergent Scan |
| Colour | White |
| Model Number | WGB256A1GB |
| Programmes | Delicates programme, Easy-care programme, Whites and coloureds programme, Woollens hand wash programme |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level - Washing | 48 dB |
| Noise Level - Spinning | 70 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 82.8 kg |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Control Type | Touch Control |
| Door Opening Angle | 90° |
| Depth | 59 cm |
| Depth with Door Open | 109 cm |
| Additional Information | iService Remote, Remote Monitoring and Control with Home Connect App, Balance Control, Foam Control, i-DOS: automatic dosage system, EcoSilence Drive |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | SpeedPerfect, i-DOS with Detergent Scan, Iroon Assist |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Smart App connected | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 10 |
| Delay timer | Yes |
Bosch WGB256A1GB 10kg 1400 Spin Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



