



















Introducing the Bosch WAN28258GB 8kg 1400 Spin Washing Machine in a sleek white finish. This high-quality washing machine offers a range of innovative features to make laundry day a breeze.
- 8kg capacity - perfect for medium to large households
- 1400 spin speed - helps to reduce drying time
- EcoSilence Drive motor - provides a quiet and efficient performance
- VarioPerfect technology - allows you to choose between saving time or energy
- ActiveWater Plus - adjusts water usage based on the size and type of load
- Reload function - lets you add forgotten items mid-cycle
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.8cm x 59cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | SpeedPerfect |
| Key Feature 3 | IronAssist |
| Key Feature 2 | Super Quick 15/30 |
| GTIN | 4242005414048 |
| Colour | White |
| Model Number | WAN28258GB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 67.7 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered at https://www.bosch-home.co.uk/register-your-appliance |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Shipping Height | 90 cm |
| Shipping Weight | 68.7 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Touch |
| Door Opening Angle | 171° |
| Depth | 59 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | BLDC motor |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | No |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | SpeedPerfect, Super Quick 15/30, IronAssist |
| Steam | Yes |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Bosch WAN28258GB 8kg 1400 Spin Washing Machine - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



